مترجم سایت

قدیمی ترین تصویر موجود از تهران

 

نوع مطلب :دیدنی ها ،دیدنی ها ،

نوشته شده توسط:حسین شورگشتی

طهران در دوران حکومت ناصرالدین شاه قاجار


سال1250خورشیدی/ 1290 قمری


این عکس قدیمی‌ترین تصویر موجود از تهران در موسسه مطالعات تاریخ معاصر ایران است.

فان پاتوق


سرماخوردگی برای همیشه درمان شد!

 

نوع مطلب :پزشکی ،دانستنی ها ،عجیب ترین ها ،

نوشته شده توسط:حسین شورگشتی

سرماخوردگی که اغلب در این ایام معمول است، به زودی به خاطره‌ای متعلق به گذشته تبدیل خواهد شد، زیرا دانشمندان روش جدیدی را یافتند که سیستم ایمنی بدن از آن برای مبارزه با ویروس‌ها استفاده می‌کند.

به گزارش باشگاته خبرنگاران به نقل از تلگراف، محققان سال‌های زیادی را برای یافتن درمانی برای سرماخوردگی شایع صرف کرده‌اند و به نظر می‌رسد هم‌اکنون موفق شده‌اند.
برای نخستین بار، دانشمندان موفق شدند آنتی‌بادی‌هایی را بیابند که حتی پس از ورود ویروس به سلول‌های سالم نیز می‌توانند فعالیت کنند.
این کشف بزرگ می‌تواند منجر به تولید نسل جدیدی از داروهای ضدویروسی شود که با عفونت‌ها از طریق تقویت و حمایت از سیستم دفاعی بدن فرد مبارزه می‌کنند.
محققان امیدوارند این دارو در اشکال مختلف قرص و پودرهای دارویی کمتر از یک دهه آینده در بازار در دسترس باشد و ده‌ها میلیون نفر را از ویروس‌هایی که منجر به ابتلا به نوع شایع سرماخوردگی می‌شود و برخی دیگر از بیماری‌های زمستانی به دور نگه دارد.
دکتر لئو جیمز، رئیس این تیم تحقیقاتی از دانشگاه کمبریج دراین‌باره می‌گوید: پزشکان داروهای زیادی را برای درمان بیماری‌های باکتریایی در اختیار دارند اما تعداد داروهای ضدویروسی موجود بسیار کم است.
وی می‌افزاید: البته علیرغم آن‌که در مراحل اولیه هستیم و هنوز نمی‌دانیم آیا تمامی ویروس‌ها با این مکانیزم از بین رفته‌اند یا خیر اما از این‌که یافته‌هایمان راه‌های جدیدی را برای تولید داروهای جدید می‌گشایند، بسیار خرسندیم. البته برای افرادی که نمی‌خواهند تا 10 سال Hینده صبر کنند راه‌حل دیگری نیز وجود دارد. طی پژوهشی که نتایج آن روز گذشته منتشر شده است، محققان امریکایی دریافته‌اند انجام فعالیت‌های منظم ورزشی به صورت روزانه، احتمال بروز سرماخوردگی را در افراد تا 50 درصد کاهش می‌دهد و می‌تواند شدت عوارض آن را نیز به میزان چشمگیری کاهش دهد. محققان امریکایی می‌گویند، ورزش و فعالیت روزانه به صورت موقتی تعداد سلول‌های سیستم ایمنی بدن که با جریان خون در بدن جریان دارند را افزایش می‌دهد.

فان پاتوق


..:: تصاویر زیبا از حیوانات ::..

 

نوع مطلب :دیدنی ها ،دیدنی ها ،

نوشته شده توسط:حسین شورگشتی

عکسها در ادامه
ادامه مطلب

مسن ترین افراد جهان

 

نوع مطلب :دیدنی ها ،عجیب ترین ها ،دانستنی ها ،

نوشته شده توسط:حسین شورگشتی

بیشتر انسانها گمان می کنند پیری سن بازنشستگی و دست کشیدن از تلاش و انتظار مرگ است اما کسانی که ما در این گزارش به شما معرفی می کنیم جور دیگری می اندیشند.

ما شما را با چند تن از متفاوت ترین افراد مسن جهان آشنا می کنیم

 

مسن ترین  فردی که در دنیا در قید حیات است

آنتیسا خویچاوا، از اهالی سابق اتحادیه جماهیر شوروی ساکن جورجیا، متولد سال 1880 است. بدین ترتیب وی با 130 سال سن سالخورده ترین  فرد در زمان حاضر محسوب می شود.

 

 

  مسن ترین  پزشک دنیا

دکتر والتر واتسون، مشهور به " پاپا داک" به معنی بابا دکتر، تا به حال شاهد به دنیا آمدن 18000 کودک با کمک دستان خود بوده است. او در سن 100 سالگی ، بیش از 60 سال سابقه کاری پزشکی خود را پشت سر می گذارد.

 

مسن ترین  چترباز دنیا

گئورک مویس، زمانی که در سال 2009 به همراه نوه اش از بالای آسمان خراشی به پرواز در آمد به همگان ثابت کرد که او شجاعتش را با وجود گذر سن از دست نداده است. او هم اکنون 97 سال دارد.

   

مسن ترین  کلاس اولی دنیا

ما  زئوکسین، 102 ساله، از اهالی چین با حضور در سر کلاس سال اول مدرسه به همگان ثابت کرده است که هیچ گاه برا ی تحصیل دیر نیست. او از 13 سالگی در کارخانه ریسندگی کار کرده است و هرگز فرصت نکرده بوده به عنوان یک کودک بر سر کلاس درس حاضر شود. او می گوید نشستن بر سر کلاس درس، آرزویی بوده که امروز به حقیقت پیوسته است.

 

مسن ترین بازیکن پینگ پنگ دنیا

در طی مسابقات بین المللی پینگ پنگ 2010 در چین در بین 2000 بازیکن شرکت کننده، درتی دی لو از استرالیا با 100 سال سن، مسن ترین فرد شرکت کننده محسوب می شد. انگیزه و شوق او در این بازی ها ستودنی است.

 

مسن ترین زنی که هرگز ازدواج نکرده است

کلارا مدمور، 105 ساله، ساکن آمریکا، دختری که تا به حال هرگز ازدواج نکرده است. او علت این موضوع را مشغله بیش از حد خود در زندگی عنوان کرده است. او غرق شدن کشتی تایتانیک و  جنگ جهانی اول را به خوبی به خاطر دارد.

 آزمون اخذ گواهینامه تخصصی ازدواج!

 

نوع مطلب :عاشقانه ها ،جوک ،

نوشته شده توسط:حسین شورگشتی

با توجه به گفته رییس جدید سازمان ملی جوانان درباره گواهینامه تخصصی ازدواج و اینکه دخترها به کسانی بله بگویند كه دوره سه ماهه مهارت های ازدواج را گذرانده باشد، دیدیم بهتر است با این رییس جدید از در دیگری وارد شویم و به جای آن كه مثل رییس قبلی، هر حرفی زد، بلافاصله آن را تبدیل به سوژه كنیم، به كمكش برویم. شاید واقعا این بندگان خدا نمی دانند مشكل ازدواج جوانان كجایشان است!

از این روی، یك عدد آزمون اختصاصی طراحی كرده ایم تا در پایان دوره ، جوانان را با آن محك بزنند و گواهینامه ازدواج را به كسانی بدهند كه در پاسخگویی امتیاز خوبی كسب كرده باشند.* در جاده زندگی مشترك، هر یک از تابلوهای زیر به چه مفهومی اشاره دارند؟

http://salijoon.ws/mail/890813/g/201004141839143968.jpg

الف. فرمان زندگی را از همان اول، خودت به دست بگیر
ب. اگر پرسپولیسی هستی آن گاه همسرت نباید استقلالی باشدhttp://salijoon.ws/mail/890813/g/201004141839143848.jpg
الف. انتخاب همسر از بین آدمهای برجسته
ب. شکم برجسته ممنوع!
http://salijoon.ws/mail/890813/g/201004141839143695.jpg
الف. همیشه راه راست را برو
ب. به طرف منزل مادرزن

http://salijoon.ws/mail/890813/g/201004141839141537.jpg
ازدواج:
الف. آغاز آزاد روابط
ب. ‌پایان روابط آزاد
http://salijoon.ws/mail/890813/g/201004141839142511.jpg
الف. لطفا موالیدتان را كنترل كنید!
ب. یکی کمه، دو تا غمه، سه تا که شد خاطرجَمعه!

http://salijoon.ws/mail/890813/g/201004141839143323.jpg
الف. به سراغ شوهر که می روی تازیانه را فراموش نکن!
ب. کتک زدن ممنوعhttp://salijoon.ws/mail/890813/g/201004141839143165.jpg
الف. همسرت را نپیچان
ب. دم درآوردن ممنوع!
http://salijoon.ws/mail/890813/g/201004141839142339.jpg
الف. ماه عسل به دریا نروید، غرق می شوید، حسرت به دل می مانید!
ب. زیرآبی رفتن ممنوع
 
http://salijoon.ws/mail/890813/g/201004141839141852.jpg
الف. وفاداری در حد سگ
ب. اخلاق سگی ممنوع

http://salijoon.ws/mail/890813/g/201004141839141803.jpg
الف. به پای هم پیر شوید
ب. پیرتان در می آید!
http://salijoon.ws/mail/890813/g/201004141839143730.jpg
الف. ladies next
ب. محل وقوع عشق های خیابانی


http://salijoon.ws/mail/890813/g/201004141839142964.jpg
الف. بعد دوسال راه میندازیم یه مخزن گنده جوجه کشی!
ب. دو فرزند کافی است!http://salijoon.ws/mail/890813/g/201004141839143407.jpg
الف. همدیگر را دور نزنید!
ب. دور همدیگر بگردید!
http://salijoon.ws/mail/890813/g/201004141839144497.jpg
الف. هنگام دعوا از چکش استفاده نکنید
ب. زندگی شما به بن بست رسیده است..:: احمقانه ترین گل در تاریخ فوتبال ::..

 

نوع مطلب :ورزشی ،دیدنی ها ،عجیب ترین ها ،جوک ،

نوشته شده توسط:حسین شورگشتی

..:: احمقانه ترین گل در تاریخ فوتبال ::..
دروازه بان مراکشی با اشتباه مضحک خود در مهار ضربه پنالتی، احمقانه ترین گل تاریخ فوتبال جهان را به ثمر رساند.
به گزارش پخش اخبار چند رسانه ای واحد مرکزی خبر و به نقل از وب سایت کرونوفوت،این گل احمقانه ترین پنالتی تاریخ فوتبال شناخته شده و فیلم آن سرو صدای در اینترنت به پا کرده است.
خالدعسکری دروازه بان فار رباط مراکش ابتدا تصور کرد پنالتی حساس مرحله یک هشتم را در برابر تیم مغربفس در روز پنجشنبه مهار کرده است.
لذا بلافاصله به طرف جمعیت برگشت تابه احساسات پرشور آنان پاسخ دهد.
اما وقتی او داشت به جمعیت دست تکان می داد توپ چرخی خورد و برگشت داخل دروازه خالی تیم مراکش.
داور این گل را پذیرفت و تیم حریف به یک چهارم راه یافت.
به گزارش وب سایت کرونوفوت در توصیف این گل گفته است که این گل احمقانه ترین گل در فوتبال است.www.RangarangGroup.com | گروه اینترنتی رنگارنگ

لطفا کمی صبر کنید تا فایل به طور کامل Load شود.جوک های گریه دار!

 

نوع مطلب :عجیب ترین ها ،

نوشته شده توسط:حسین شورگشتی

جوک های گریه دار!

جوک های گریه دار!

شما هم اس ام اس های جوک دریافت می کنید؟ آیا دقت کرده اید که گاهی به یک هم وطن می خندید و او را مورد تمسخر قرار می دهید؟

همان طور که می دانید این فرهنگ ماست که نشانگر هویت فرد فرد ماست. فرهنگ ایران زمین بدلیل قدمت و اصالتش در طی سالیان دراز آنچنان غنی شده که تمامی قشرهای جهانی از آن سخن می گفتند و می گویند.

اما خطراتی فرهنگ غنی و پرمایه ی ما را همواره تهدید می کند. یکی از آن خطرات که بسیار شاهد آن هستیم و بر بدنه ی فرهنگ خلل وارد کرده لطیفه ها و جوک های قومیتی ست که سالیان سال است از آن ها در هرمکانی و هر زمانی استفاده می شود.

 

شوخ طبعی در ایران

ما ایرانیان همیشه دوست داشتیم و داریم که شاد و مفرح زندگی کنیم . همین امر منجر به ایجاد لطیفه ها و داستان های کوتاه سراسر شادی آفرین و پند آموز شده است. چنانچه آثار بر جای مانده از نویسندگان بزرگی چون ابراهیم بیگ زین العابدین مراغه‌ای، طالبوف، دهخدا و سیدمحمدعلی جمالزاده گویای این مطلب است.

اما این خصیصه‌ مثبت اجتماعی چون هر پدیده ی دیگری درگذر زمان در مسیر ناصواب خود به کار گرفته شده شد و از حدود 90 سال پیش به بیراهه کشیده شده و بر ضد هدف اصلی که همانا شاد و مفرح کردن زندگی است به کار رفته است. از آن دوره به بعد تا کنون می‌‌توان با نگرشی عمیق از میان صدها و هزاران لطیفه، بخش عظیمی را در لیست منفی و سیاه قرار داد که به نوعی موضوع خشونت، بی‌عدالتی و بی‌احترامی به افراد، خانواده‌ها و قوم‌های مختلف را دامن می‌زنند و نابرابری‌های اجتماعی را تشدید می‌‌کنند.

دقت داشته باشید که این لطیفه‌ها اغلب درباره‌ اقوامی به کار می‌‌روند که در طول تاریخ کشورمان بیشترین تأثیر گذاری را داشته‌اند و رشادت‌ها، شجاعت‌ها و دلاوری‌های مردمانشان زمینه ساز شکل گیری تغییرات بس مهم و در خور توجهی در تاریخ گشته که امروز سایر فرهنگ‌ها و قومیت‌های ایرانی در زیر یک چتر از موهبت آن بهره‌مند هستند.

در ادامه به معرفی نمونه‌ای از این اقوام و بازگویی بخش کوچکی از پیشینه‌ تأثیر‌گذار آنان در تاریخ کشورمان می‌‌پردازیم‌.

 

کردستان ؛ دیار غیور مردان

جوک های گریه دار!

کوههایش چون دژی مستحکم حفاظ تسخیر ناپذیر غرب ایران است و شهرش هم حفاظ فرهنگی غرب ایران.

امیر صادقی، کارشناس مردم شناسی استان کردستان در خصوص پیشینه پرافتخار مردم استانش می‌‌گوید:

«پنج هزار سال قبل در سرزمینی که امروزه کردستان نامیده می‌‌شود اقوام متمدن ماد زندگی می‌‌کردند که بر اساس تحقیقات و مطالعات دانشمندانی همچون مینورسکی و اوژن پیتارد، مردم کرد بازمانده آنان هستند که از قسمت‌های شرقی به این سمت مهاجرت کرده‌اند و آن تمدن با شکوه را بنا نهادند و بعد از آن نیز تأثیر بسزایی در تاریخ امپراطوری ایران داشته‌اند. این قوم بر طبق اسناد و اکتشافات به دست آمده پیرو اصول خاصی بوده و به این باور رسیده بودند که نباید تنها از طریق شمشیر و زور بر مردم حکومت کنند بلکه قانون باید حرف اول و آخر را در جامعه بزند.

صلاح الدین ایوبی سردار نامی کرد در جنگ‌های متعددی مسیحیان متجاوز به فلسطین را شکست داد. نوری پاشا علیه عثمانی‌ها، شیخ محمود حفید علیه عراقی ها، ملا مصطفی بارزانی دنباله رو راه شیخ محمود و سنجر خان علیه روس‌ها، نمونه‌ای از مبارزات است.

متأسفانه از زمان آغاز سلسله‌ پهلوی و با هدف منزوی کردن اقوام دلاور از اجتماع، اکراد به همراه سایر اقوام همتراز خود مورد هجوم ناهنجاری‌های فرهنگ گفتاری قرار گرفتند. اقدامی برنامه‌ریزی شده که به تدریج در تار و پود فرهنگ ایرانی به نادرستی جای باز کرد.

 

ترک‌ها؛ حماسه سازان تاریخ ایران

این هموطنان شمال غرب کشورمان تنها اقوامی هستند که در برابر مغولان نه تنها کمر خم نکردند بلکه بهترین راه مقابله با دشمن را رسوخ در لایه‌های درونی حکومت مغولان برگزیده و این اقوام چادرنشین بربر را وادار به انتخاب پایتخت و یکجا نشینی کردند و مدنیت را به آنان آموختند.

بعدها بزرگترین امپراطوری دینی، مذهبی و ملی ایرانیان (حکومت صفویه) توسط اقوام ترک بنا نهاده شد و با تکیه بر نگرش‌های مذهبی مردم ایران برای اولین بار تشیع در ایران رسمی شد.

سال‌ها بعد اولین انقلاب مردمی با نگرش تحدید اختیارات حکام در تاریخ ایران نیز به دست ترکان به ثمر رسید. چنانچه قانون مشروطیت ایران زیر فشار مردم، روحانیون آذربایجان و رهبری ستار خان و باقر خان به امضای مظفرالدین شاه رسید؛ قیام تاریخی مردم تبریز در 29 بهمن56 و افتخار آفرینی لشکر مؤثر مکانیزه و زرهی خط شکن 31 عاشورا در آذربایجان و شهدای دفاع مقدس آذربایجانی از دیگر افتخارات اقوام ترک است.

یعقوب طالبی مردم شناس و کارشناس ارشد سازمان میراث فرهنگی آذربایجان شرقی معتقد است که سرآغاز شکل‌گیری لطیفه‌های قومیتی منتسب به دوره پهلوی است . وی در این باره می‌‌گوید:

لایه‌های اولین لطیفه سازی در خصوص اقوام ایرانی را باید به سال 1300 و زمان تاجگذاری رضاشاه پهلوی نسبت داد. پس از آنکه رضا خان، سلسله‌ ترک قاجاری را منقرض کرد و به حکومت رسید برای تخریب سلسله‌ قاجار، نوادگانشان را کشت، اجازه حضور در عرصه‌ سیاسی را از آنان سلب کرد، اقتصادشان را فلج و برای تخریب آنان از منظر فرهنگی نیز از طریق سیاست تمسخر وارد عمل شد؛ روندی که در دوره‌ محمدرضا به اوج خود رسید.

از سویی ترس از تشکیل حکومت خودمختاری در خطه آذربایجان که هرگز تاب تابعیت از حکومت خودکامه شاهان را نداشته‌اند (تنها حکومت خود مختاری ایران برای اولین بار در آذربایجان و تحت نظر سیدمحمد جعفر پیشه‌وری شکل گرفت) موجب شد که حکومت پهلوی برای ایجاد سرخوردگی اقوام ترک و نیز ایجاد نفاق میان مردم آذربایجان و سایر اقوام همچون گیلک، لر، کرد، ‌بلوچ، ترکمن و حتی عرب‌ها به سراغ ترفند گفتاری برود و اتحاد مردمی را به وسیله آن تضعیف کرده و سلطه خود را بر سراسر ایران تحمیل کند. اقدامی غیر اخلاقی که در آن دوران رشد نمود و امروز در فرهنگ ما به اشتباه رسوخ کرده و متأسفانه مورد استفاده قرار می‌‌گیرد.

 

گیلانیان، شجاعترین اقوام از باستان تا به امروز

گیلانیان نیز به مانند دیگر اقوام ایرانی در تاریخ ایران صحنه ساز دلاوری‌ها و رشادت‌های بسیاری بوده‌اند. چنانچه تأثیر گذاری شگرف سپاه دیلمیان ارتش ایران باستان در شکست والرین، امپراتور روم، پیشتاز بودن در نهضت بیداری و مبارزات مشروطه، فتح تهران در کنار همرزمان آذری و بختیاری، بپاخاستن قهرمانانی چون میرزا کوچک جنگلی و هیبت از دل این خطه تنها بخشی از افتخارات مردمان گیلک زبان است.

اسماعیلپور، کارشناس مردم شناسی گیلان در خصوص پیشینه‌ این استان می‌‌گوید‌:

گیلانیان پایه‌های اولین حکومت شیعی را تحت عنوان آل بویه بنا گذاشتند و بنیانگذار حکومت شیعی از اهالی گیلان و روستای دیلمان بوده است. اولین بار ‌واژه جمهوری و حکومت جمهوری در گیلان تشکیل شد و اولین شهید انقلاب نیز یونس حسنی رودباری از گیلا ن است.

اسماعیلپور نیز منشأ شکل گیری لطیفه‌های تخریبی قومیتی را منتسب به اواخر دوره قاجار و اوایل دوره رضا شاه پهلوی می‌‌داند و می‌‌گوید‌:

ساخت جوک‌های قومیتی در درجه اول از سیاست انگلیسی «تفرقه بینداز، حکومت کن» سرچشمه می‌‌گیرد که در خصوص دو قومی که در زمان رضا شاه تابعیت حکومت مرکزی را نداشتند اجرا شد‌؛ گیلکها و آذری‌ها.

حتی رژیم شاهنشاهی فردی معروف به «سید کریم» را استخدام کرد که کار او تنها ساخت جوک درباره‌ی گیلک‌ها و آذری‌ها بود و با این سیاست علاوه بر تحقیر اقوام مختلف ایرانی و تلقین برخی مفاهیم، میان آنها تفرقه ایجاد می‌‌کرد.

 

چگونه جوک های قومیتی را نابود کنیم؟

باید بدانیم که این جوک ها در درجه اول از طریق ادبیات میان مردم رشد و نمو پیدا می کنند.؛ دفاع شهریار شاعر از قوم ترک در یکی از اشعارش که در برابر مضامین برخی از نوشته در جراید و کتب مختلف و مقابله با نسبت‌های نادرست به ترک‌ها صورت گرفت حاکی از این حقیقت است. همچنین در ادبیات نمایشی گذشته نیز شخصیت‌ها با درجات پایین اجتماعی به اقوام خاص ایرانی نسبت داده می‌‌شد.

اکنون با گذشت سالیان سال از پایان حکومت استبدادی می‌‌توان تأثیر نفوذ سیاست خاص شاهان پهلوی در فرهنگ گفتاری را در جامعه مشاهده کرد؛ اما برای مقابله با این هجمه‌ فرهنگی چه می‌‌توان کرد؟

بسیاری از کارشناسان معتقدند که حضور دولت و اجرای سیاست‌های دولتی برای جلوگیری از چنین معضلی کارساز نیست بلکه به نظر می‌‌رسد ارتباطات نزدیک میان قومیت‌ها و تغییر نگرش مردمی این معضل را به خودی خود کمرنگ کنید.

طالبی در خصوص نقش رسانه در این راستا می‌‌گوید‌: صدا و سیما باید نگاه خود را بیشتر تعدیل کند و به اصلاح این قضیه بپردازد. من مخالف استفاده از لهجه‌ها در سریال‌ها و برنامه‌های تلویزیونی نیستم؛ این بخشی از جذابیت برنامه‌های تلویزیونی است اما نگاه تمسخر آمیز به آن در رسانه‌های دیداری، شنیداری و مکتوب جایز نیست. بنابر این بیاییم از این خود پس با پالایش گفتارخود ساختن و گفتن جوک‌های قومیتی را متوقف کرده و به گویندگان آنها صمیمانه احساس ناراحتی خود را ابراز کنیم.

باید تک تکمان دست به کار شویم تا علاوه بر میهنمان، دلهایمان را نیز آباد کنیم و به یک دیگر نزدیک تر سازیم . نباید این را فراموش کرد که اصل ما یکی است و در اصل هیچ تفاوتی نیست.

 

زهره سمیعی - تبیانچگونه بگویم دوستش دارم

 

نوع مطلب :عاشقانه ها ،

نوشته شده توسط:حسین شورگشتی

چگونه بگویم دوستش دارم

چگونه بگویم دوستش دارم

قابل توجه خانمها و آقایان....

 

گفتن "دوستت دارم" معمولاً برای افراد بسیاری دشوار بوده و نیازمند یک زمان مناسب است؛ اما حتماً لازم نیست که عبارت "دوستت دارم" را بر زبان بیاورید تا طرف مقابل متوجه احساسات درونی شما بشود. هر چند این عبارت می‌تواند گویای احساسات بدیهی باشد، اما می‌توان از راههای دیگر نیز عشق را اظهار نمود، که چه بسا می‌تواند تاثیرگذار تر بوده و رابطه را بیش از پیش شاداب، سرزنده و سالم نگه دارد.

 

راههای ساده ای وجود دارند که می‌توانند بدون اینکه حرفی به زبان بیاورید، به همسرتان ثابت کنید که دوستش دارید.

 

 1- تایید کرده، تشکر کنید و قدردان باشید.

 

یکی از خصلت‌های طبیعی هر انسانی این است که به دنبال تایید از طرف کسانی است که دوستشان می‌دارد. به همین دلیل کاملاً معقول می‌باشد که تا جایی که می‌توانید تلاش کنید تا مطمئن شوید که شریک زندگیتان می‌داند که تا چه اندازه او را دوست می‌دارید و برایش ارزش و احترام قائل هستید. در میان گذاشتن این امر که چه احساسی نسبت به همسرتان دارید، اصلاً نیازی به صرف وقت آنچنانی ندارد. اگر هم احساس می‌کنید که او در حال حاضر می‌داند که شما چه احساسی نسبت به او دارید، بد نیست گاه و بی گاه یادآوری‌های کوچکی داشته باشید تا او هم بیشتر ترغیب به عشق ورزی نسبت به شما شود.

 

تا جایی که می‌توانید تلاش کنید تا مطمئن شوید که شریک زندگیتان می‌داند که تا چه اندازه او را دوست می‌دارید و برایش ارزش و احترام قائل هستید

 

همه ما دوست داریم تا به خاطر کارهایی که انجام می‌دهیم، مورد تایید و پذیرش سایرین قرار بگیریم. حال چه این کار تامین مالی خانواده باشد، چه پرورش مناسب فرزندان باشد، نحوه انجام کارهای فردی، نحوه نگاه ما به مسائل مختلف، و یا سایر موفقیت‌هایی که در زندگی بدست می‌آوریم.

بنابراین اگر دائماً بخواهید نقد کنید و فقط جنبه‌های منفی شریک زندگی خود را ببینید، گفتن "دوستت دارم" نمی تواند کاری را از پیش ببرد. در حقیقت با این کار بدتر ارزش خود را زایل کرده و به راحتی او می‌تواند متوجه شود که حرف‌هایتان از ته دل نخواهد بود.

 

متاسفانه بیشتر ما چنین کاری را انجام می‌دهیم. در قدم اول ابتدا باید آسیب‌هایی را که به طرف مقابل وارد آورده اید را شناسایی کنید و سعی کنید تا انتقادهایتان آزار و اذیتی را به طرف مقابل وارد نسازد. باید راه نبرد خود را به درستی انتخاب کنید و با شیوه‌های مسالمت آمیز از او انتقاد کنید. به جای اینکه تمام توجه خود را بر روی اشتباهات و عیوب طرف مقابل متمرکز نمایید، باید سعی کنید در مسائلی که او توانایی بیشتری دارد را تایید، و تصویب کرده و از او قدردانی نمایید. به عنوان مثال زمانیکه همسرتان مثلاً با بیرون بردن زباله‌ها قصد دارد تا به نوعی، عشق و محبت خود را به شما نشان دهد و یا روغن ماشین شما را تعویض می‌نماید، یادتان نرود که از عباراتی به این شرح استفاده کنید.: "مرسی از اینکه.....را انجام دادی" و یا "از تو سپاسگزاری می‌کنم که....." و یا "من تو را تحسین می‌کنم که........" سعی کنید محدوده استفاده از این کلمات و عبارات را افزایش دهید.

 

2- کاری کنید که احساس کند شماره یک است .

 

سرسپردگی و تعهد ،به ویژه در روابط خانوادگی ، اساس یک رابطه را تشکیل می‌دهد. هر چند در یک زندگی مشترک زن و شوهر مسائل مربوط به روابط زناشویی خود را باید در اولویت کارهای خود قرار دهند، اما هیچ شکی وجود ندارد که هر یک از افراد کارهای بسیار زیاد دیگری نیز برای انجام دادن در دست دارند. شغل، فرزندان، دوستان، سایر افراد فامیل و قوم و خویش و سایر مسئولیت‌های اجتماعی معمولاً وقت بسیار زیادی را از شما گرفته و اجازه نمی دهند آنطور که باید و شاید به مسائل زناشویی توجه کنید. با انجام سایر کارها به راحتی توجه تان می‌تواند از زندگی گرفته شده و زمانی هم که بچه‌ها را به زندگی مشترک اضافه کنیم، دیگر صحنه دشوار تر از هر زمان خواهد شد. شرکای زندگی، به ویژه مادرها زمانیکه بچه دار می‌شوند، فکر می‌کنند که تنها الزامی که در زندگی دارند چیزی نیست جز مراقبت و نگهداری از فرزندانشان. تحت این شرایط طرف دیگر زندگی مشترک به کنار زده می‌شود.

چگونه بگویم دوستش دارم

 

می‌بایست به این مطلب توجه داشته باشید که همسرتان هم مانند سایر التزام‌هایی که در زندگی دارید، پراهمیت است و باید مانند سایر مسائل به او توجه کنید  و این امر میسر نخواهد شد مگر با صرف وقت و مهر و علاقه. تنها گفتن "دوستت دارم" کاری را از پیش نمی‌برد و کافی هم نیست. این امر نیازمند عمل کردن از جانب شما می‌باشد. باید سعی کنید که وقتی را برای همسر خود در نظر گرفته و در آن زمان توجه و تمرکز خود را به طور کامل در اختیار او قرار دهید. به نیازهای او بی توجهی نکنید و به خاطر مسائل جزئی با سایر خواست‌های او مخالفت نکنید. به خاطر اشتباهاتی که انجام می‌دهد، او را اینگونه تنبیه نکنید که وقتتان را با او صرف نکنید. اگر تصمیم بگیرید که هر شب با دوستانتان بیرون بروید، این امر به هیچ وجه به او ثابت نمی کند که شما دوستش می‌دارید و قصد دارید وقت بیشتری را با او صرف کنید. این بر عهده شماست که یک تعادل مناسب میان کارهایتان برقرار کنید.

 

3- کارهای کوچک خیلی به چشم می‌آیند.

 

با ملاحظه بودن و ابتکار عمل به خرج دادن برای وارد کردن شادی به زندگی یکی دیگر از راهکارهای ساده ای است که می‌تواند "دوستت دارم" را به طرف مقابل اثبات کند.

 

مهربانی و توجه، به ویژه زمانیکه فردی بوده و نشأت گرفته از صمیمیت موجود میان دو نفر باشد، نشان می‌دهد که شما برای طرف مقابل ارزش قائل هستید. سعی کنید تا جایی که می‌توانید به خواست‌ها و نیازهای همسرتان با روی باز برخورد کنید و پیش از آنکه چیزی را از شما درخواست کند، نیازهایش رامرتفع سازید.

با به یاد آوردن رویدادهای مهم زندگی، سعی کنید که همیشه یک قدم جلوتر باشید. سعی کنید نیازهای او را پیش از آنکه آنها را ابراز کند، پیش بینی نموده و او را در کارهایش کمک وهمراهی نمایید.

چگونه بگویم دوستش دارم

 

به عنوان مثال اگر قرار بوده در محل کار در مورد مسئله ی مهمی سخنرانی کند، دست پیش بگیرید و به او زنگ بزنید تا ببیند نتیجه کارش چطور شده. کاری را که از شما درخواست نکرده برایش انجام دهید. منتظر نباشید تا از شما درخواست کند تا شانه‌هایش را پس از یک روز سخت کاری بمالید. پیش از اینکه فرصت مطرح کردن این درخواست را پیدا کند، شما باید آنرا انجام داده باشید. یاد بگیرید که شنونده خوبی باشید، حتی اگر در مورد چیزی صحبت می‌کرد که برای شما اصلاً اهمیتی نداشت و سعی کنید که نصیحت‌های غیر معقول را برای خودتان نگه دارید.

 

4- همه چیز او باشید.

چه در دوران نامزدی به سر می‌برید، چه ازدواج کرده اید، موقعیتتان خیلی مهم تر از عنوانی است که بر روی شما گذاشته اند. شما باید دوست، معشوقه و محرم اسرار او باشید. حتی اگر فرزند دارد، می‌توانید مادر فرزندانش هم باشید.

سعی کنید که همه این نقش‌ها را به طور 100% انجام دهید. دوستی باشید که شاد و صادق است. معشوقه ای باشید که پراحساس و صمیمی است و محرم اسراری باشید که قابل اعتماد است. باید یک گوش شنوا برای او باشید و فردی باشید که هر موقع خواست، بتواند به شما تکیه کند.

 

همسرتان هم مانند سایر التزام‌هایی که در زندگی دارید، پراهمیت است و باید مانند سایر مسائل به او توجه کنید  و این امر میسر نخواهد شد مگر با صرف وقت و مهر و علاقه

در صورت داشتن همسر، اگر بتوانید یک مادر متعهد باشید، او متوجه می‌شود که به اندازه کافی دوستش دارید که از بچه‌هایی که با هم آنها را به وجود آورده اید مراقبت و نگهداری کنید.

اگر بخواهید همه چیز او باشید، باید تلاش کنید و زمان و انرژی صرف نمایید؛ اما این تلاش‌های شما بیش از گفتن هر گونه "دوستت دارم" به او اثبات میکند که دوستش می‌دارید.

 

زمانیکه چنین شیوه‌های متفاوت گفتن دوستت دارم را در زندگی روزانه خود تمرین می‌کنید، مطمئن باشید که پاسخ مثبتی را از سوی شریکتان دریافت خواهید کرد و حتی چه بسا او واکنش‌های بهتری در مقابل شما انجام خواهد داد.

خوب بنابراین همین حالا دست به کار شوید و به شریک زندگیتان ثابت کنید که چقدر او را دوست می‌دارید.

 

منبع: سایت علمی دانشجویان ایران

گروه خانواده و زندگی سایت تبیان - نسرین صفریجنین شناسی در قرآن

 

نوع مطلب :قرانی ،دانستنی ها ،

نوشته شده توسط:حسین شورگشتی

جنین شناسی در قرآن

جنین

برداشت یک دانشمند از نکته هایی در مورد جنین شناسی در قرآن

" او شما را در رحم مادران تان مرحله پس از مرحله تاریکی های سه پوشش می آفریند ." 1

تاریخ روشن نمی کند که از چه زمانی انسان ها به تولید و نمو انسان در رحم پی برده اند ، ولی اولین نقاشی در رحم به وسیله (لئوناردو داوینچی) در قرن پانزدهم میلادی ترسیم شده ، و در قرن دوم میلادی گالن (جالینوس) به شرح جفت و لایه های جنینی در کتابی به عنوان "تشکیل جنین" پرداخت .

آگاهی از این که جنین انسان به گونه ی مرحله ای ، رشد می کند تازه در قرن پانزدهم ،  برای اولین بار مورد بحث و نقاشی قرار گرفت .2

پس از این که در قرن هفدهم ، میکروسکوپ به وسیله (لوُن هوک) کشف شده ، مراحل رشد جنینی جوجه به مورد تشریح (میکروسکوپی) درآمد .

مرحله ای بودن نمو جنین انسانی برای اولین بار در قرن بیستم به وسیله (استرتر) در سال 1941 گزارش شد ، و در 1972 (اوراهیلی) به گونه ای دقیق تر آن را بیان نمود .

در این تحقیقات بیان شد که جنین در سه لایه تاریک قرار دارد .

1- جدار شکم 

 2- جدار رحم

3- جدار جفت و پرده جنینی توجه داشته است   

در قرآن به زیبایی در این زمینه نیز اشاره ای کرده است .3

" آنگاه ، که او را به مانند قطره ای در جای امنی قرار دادیم . " 4

تشکیل قطره و محل امن در این آیه ، اشاره به (زایگوت) نطفه ی سلولی مخلوط از تخم مادر و اسپرم پدر است ، که سپس تقسیم شده تا به (بلاستوسیست) تبدیل شود و در رحم "جای امن" کاشته شود .

این تفسیر با آیه ی دیگری از قرآن حمایت می شود که اظهار نماید ؛

.  وجود انسان از قطره ای مخلوط خلق می شود

در این برداشت ، (زایگوت) از به هم پیوستن (اسپرم) مرد و تخم (اووُم) زن درست می شود .

و در قرآن به عنوان " قطره مخلوط " ذکر شده است . 5

" ... " سپس آن قطره را بصورت موجودی زالو مانند می سازیم . 6

 واژه "علق" در این آیه اشاره به زالو یا خون آشام دارد.7

این شرحی مناسب از مرحله جنینی است که از روزهای 7 تا 24 که جنین به جدار داخل رحم چسبیده و آویزان است .

همان گونه که زالو به پوست می چسبد و از میزبان خون می مکد ، بسیار شگفت انگیز است که شباهت زیادی بین مرحله جنینی 23 – 24 روزه انسان و زالو وجود دارد .

در اوایل هفته چهارم جنین انسانی به زحمت با چشم دیده می شود ، چون از یک دانه گندم کوچک تر است .

سپس از حالت زالوچه ، مانند چیزی " شبیه تکه جویده شده می سازیم ." 8

واژه عربی "مضعه " به معنای شیء جویده شده یا تکه جویده شده است .

در انتهای هفته چهارم ، جنین انسانی شبیه یک تکه جویده شده است.

دکتر کیث مور بیان می کند که ؛بدون تردید در قرآن آیه های دیگری مربوط به رشد انسان وجود دارد که با پیشرفت های علمی آینده بهتر درک خواهند شد

این قیافه شبیه تکه جویده شده از کجاست ؟

 در واقع (سومایت) ها ، همان زوائد آغاز ایجاد ستون فقرات می باشد .

سپس از تکه جویده شده مانند ،" استخوان ها ساخته و استخوان ها را با ماهیچه و بافت نرم می پوشاند ."9

در این جا ، نمایش تشکیل استخوان ها و ماهیچه ها را بیان می کند .

ابتدا استخوان ها مانند غضروف می باشند ، سپس ماهیچه ها (گوشت) ، دور آنها را می پوشاند ، سپس از این موجودی دیگر می سازیم .

این به شکل شبیه انسان در جنین هشت هفته ای اشاره دارد .

قرآن

در این مرحله ، جنین ، مشخصات ویژه انسانی را با آغاز تولد اعضاء داخلی و خارجی دارا می شود و در همین مرحله پس از هفته هشتم ، جنین انسانی از نام علمی (امبریو) به (فتوس) نامگذاری می شود .

این احتمالاً همان موجود تازه ای هست که در این آیه به آن اشاره شده است . 

" و او (خداوند ، آفریدگار) به شما شنوایی و بینایی و احساس و  ادراک داده است . 10

ابتدای تولید گوش داخلی ، پیش از آغاز تولید چشم بوده و مغز (محل احساس ها) از همه دیرتر حالت ویژه می گیرد .

" سپس از تکه ای شبیه گوشت جویده ، بخشی به گونه ی بافت ویژه مشخص و بخشی هنوز ویژه نشده آفریدم ." 11

به نظر میرسد که این بخش از آیه اشاره به این نکته دارد

که در این مرحله ی جنینی ، بخشی از بافت ها (برای کاری ویژه) اختصاص داده شده و بخشی از بافت ها هنوز (کارشان) اختصاصی نشده است.  12

برای نمونه هنگامی که استخوان های غضروفی  شناخته می شوند ، بافت پیوندی  (مزن کایم) دور آ ن استخوان های غضروفی هنوز مشخص نشده است .

بعدها این بافت به شکل ماهیچه ها و زرپی ها و لیگامنت ها آشکار می گردند .

" ما مقرر می داریم هر که را خواسته باشیم تا مدتی معین در رحم بماند ."13

این بخش نیز اشاره به این نکته دارد که جنین ها تا زمان مقرر در رحم می مانند .

دانش پزشکی می داند که بسیاری از جنین ها در اولین ماه جنینی می افتند و فقط در حدود 30 در صد از تخم های جفت شده ،

 (زایگوت) ها تا پایان رشد جنینی و تولد زنده می مانند .

دکتر کیث مور بیان می کند که ؛بدون تردید در قرآن آیه های دیگری مربوط به رشد انسان وجود دارد که با پیشرفت های علمی آینده بهتر درک خواهند شد .

پزشکان بعد از کشف میکروسکوپ  حدود 300 سال پیش در داخل رحم مادر این پدیده را برای اولین بار دیدند که بچه در ابتدا در رحم مادرعینا مثل کرم کوچکی است که از دیواره آن آویزان است! و بعد (بعد از مرحله علقه)  بشکل گوشت کوچکِ نیمه جوئیده در میاید!  یکی از جراحان مشهور فرانسوی به نام " دکتر موریث " بعد از بررسی در این مورد و موارد دیگر، زبان عربی را یاد گرفت و قرآن را با کنجکاوی هر چه بیشتر خواند و مسلمان شد .

او نشریاتی درباره معجزات پزشکی قرآن نوشته و کتابی بسیار خواندنی در این مورد منتشر کرده است .

خواندن این کتاب را به یک یک جویندگان راه علم و حقیقت و تمام مسلمانان جهان توصیه می کنم. این کتاب را در این سایت بخوانید.  The Bible The Quran and Science 

لازم به یاد آوری نیست که مطالب نوشته شده توسط این فرد ، نظریات یک آدم معمولی نیست .

بلکه او یکی از مشهور ترین جراهان دنیاست که نظریاتش قابل قبول و احترام دانشمندان جهان می باشد .

 

زهرا اجلال – گروه دین و اندیشه تبیان


1- زمر / 39

2- مترجم / هشت سال پس از نزول قرآن

3- زمر / 6

4- مؤمنون / 13

5- مترجم / در زیر میکروسکوپ مانند قطره ای است گرد با جدار.

6- مؤمنون / 14

7- مترجم / معنای دیگر علق یا علقه : زالوچه در حال آویزان (در رحم) می باشد.

8- مؤمنون / 14

9- همان

10- سجده / 9

11- حج / 5

12- مترجم / امروزه ما به عنوان بافت ویژه نشده (استم سلز) می شناسیم .

12- حج / 5

* برداشت یک دانشمند به نام  " کیث مور "

عضو کالج آناتومی کاناد ا ، دکتر فلسفه و پروفسور جنین شناسی بخش آناتومی دانشگاه پزشکی دانشگاه تورنتو در کانادا

در زمینه ی برداشت های وی از قرآن در زمینه ی جنین شناسی

مترجم : دکتر عبدالله گیلانیمرگبارترین سوانح هوایی جهان

 

نوع مطلب :عجیب ترین ها ،دانستنی ها ،حوادث ،

نوشته شده توسط:حسین شورگشتی

مرگبارترین سوانح هوایی جهان

طی سه دهه گذشته بیست سانحه هوایی که جزو مرگبارترین حوادث در صنعت هواپیمای جهان محسوب می‌شود، به وقوع پیوسته است.

مرگبارترین سوانح هوایی جهان

اولین سانحه هوایی مربوط به 27 مارس 1977میلادی است که هواپیمای خطوط هوایی «پان آمریکن» پس از لغزش بر روی باند فرودگاه «تنه‌ریف» در جزایر قناری آتش گرفت که طی آن 583 سرنشین آن جان خود را از دست دادند.

بر‌اساس گزارش سازمان بین‌المللی هوانوردی اولین سانحه هوایی مربوط به 27 مارس 1977 میلادی است که هواپیمای خطوط هوایی «پان آمریکن» پس از لغزش بر روی باند فرودگاه «تنه‌ریف» در جزایر قناری آتش گرفت که طی آن 583سرنشین آن جان خود را از دست دادند.

رسانه‌های بین‌المللی، حادثه مذکور را فاجعه‌آمیزترین سانحه هوایی جهان نامیدند.

دومین حادثه که در اول ژانویه سال 1978 میلادی به وقوع پیوست، 213کشته بر جای گذاشت.

این حادثه زمانی اتفاق افتاد که هواپیمای747خطوط هوایی هندوستان پس از برخاستن از باند فرودگاه «بمبئی» به درون اقیانوس سقوط کرد.

در گزارش کارشناسان سازمان بین‌المللی هوانوردی آمده است که سومین سانحه هوایی مربوط به 25 مه سال 1979میلادی است که طی آن هواپیمای خطوط هوایی آمریکا پس از برخاستن از باند فرودگاه «اوهیر» در شیکاگو، سقوط کرد و 275سرنشین آن جان خود را از دست دادند.

چهارمین سانحه مرگبار در صنعت هوانوردی نیز که در 19 اوت سال 1980 میلادی رخ داد، مربوط به هواپیمای خطوط هوایی «تری استار» عربستان سعودی است.

این حادثه زمانی رخ داد که هواپیمایی با 301 مسافر و خدمه حین فرود اضطراری در فرودگاه «ریاض» ـ پایتخت این کشور ـ با زمین برخورد کرد و بلافاصله آتش گرفت که طی آن تمامی سرنشینان هواپیما جان باختند.

در21 اوت سال1985میلادی هم هواپیمای بوئینگ 747 خطوط هوایی ژاپن پس از آنکه خلبان تعادل هواپیما را از دست داد، به دامنه کوه برخورد کرد و طی آن520 نفر جان خود را از دست دادند.

این حادثه پنجمین سانحه هوایی جهان به شمار می‌رود.

در گزارش سازمان بین‌المللی هوانوردی به سانحه هوایی 12 دسامبر سال 1985میلادی که256کشته بر جای گذاشت نیز اشاره شده است.

حادثه مذکور که ششمین سانحه هوایی محسوب می‌شود، در پی سقوط هواپیمای خطوط هوایی کانادا رخ داد؛ چرا که هواپیمای مذکور پس از برخاستن از باند فرودگاه «نیوفوند لند» با باند برخورد کرد و آتش گرفت.

هفتمین حادثه در صنعت هوانوردی جهانی مربوط به سقوط حین فرود یک هواپیمای مسافربری متعلق به خطوط هوایی چین است.

مرگبارترین سوانح هوایی جهان

در سانحه مذکور هواپیمایی با 274 سرنشین در فرودگاه «ناگویا» در ژاپن سقوط کرد و تمامی سرنشینان آن جان خود را از دست دادند.

حادثه مذکور 24 آوریل سال1994 میلادی رخ داد.

در 17ژوئیه سال 1996 میلادی هم در پی انفجار و سقوط هواپیمای خطوط هوایی آمریکا در سواحل اقیانوس اطلس در «نیویورک»، 230 نفر از خدمه و سرنشینان این هواپیما جان خود را از دست دادند.

این حادثه، هشتمین سانحه‌ هوایی جهان به شمار می‌رود.

نهمین سانحه در صنعت هوایی جهان مربوط به 15 نوامبر سال 1994 میلادی خطوط هوایی عربستان سعودی است.

در حادثه مذکور هواپیمای سعودی در نزدیکی «دهلی نو» ـ پایتخت هندوستان ـ با هواپیمای باری قزاق برخورد کرد که طی این حادثه 349 نفر جان خود را از دست دادند.

در گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، همچنین آمده است دهمین سانحه هوایی مربوط به ششم اوت سال 1998 میلادی است.

طی این حادثه هواپیمای خطوط هوایی کره حین فرود در فرودگاه «گوآم» با زمین برخورد کرد و 228 سرنشین آن جان خود را از دست دادند.

یازدهمین حادثه هوایی که در 11سپتامبر سال 1997 میلادی رخ داد، 234کشته بر جای گذاشت. در این حادثه هواپیمای خطوط هوایی اندونزی در نزدیکی فرودگا «مدان» سقوط کرد.

در 25 فوریه سال 1998 میلادی هم هواپیمای خطوط هوایی چین حین فرود بر روی باند فرودگاه «تایپه» در تایوان سقوط کرد و طی آن 203 نفر جان خود را از دست دادند.

همچنین در دوم سپتامبر سال 1998 میلادی نیز در پی سقوط هواپیمای خطوط هوایی سوئیس‌ایر در سواحل «نووآ اسکویتا» 229 نفر کشته شدند.

به گزارش ایسنا، 31 اکتبر سال 1999میلادی نیز هواپیمای خطوط هوایی مصر در ساحل «نان‌توکت» سقوط کرد و 217سرنشین و خدمه آن جان خود را از دست دادند.

کارشناسان سازمان بین‌المللی هوانوردی و دپارتمان تحقیق سوانح هوایی مصر، مقصر اصلی این حادثه را کمک خلبان و کوتاهی او اعلام کردند.

این حادثه چهاردهمین سانحه هوایی در جهان محسوب می‌شود.

در 12 نوامبر سال 2001میلادی هم هواپیمای ایرباس A300 خطوط هوایی آمریکا لحظاتی پس از برخاستن از روی باند فرودگاه «جان اف.‌کندی» و پرواز به سمت «نیویورک» سقوط کرد و 265 نفر از جمله افرادی که بر روی زمین نظاره‌گر این حادثه بودند، جان باختند.

سانحه هوایی خطوط هوایی چین که در 25 مه سال 2002 میلادی رخ داد، شانزدهمین حادثه از دیدگاه کارشناسان سازمان بین‌المللی هوانوردی به شمار می‌رود.

در حادثه مذکور هواپیمای بوئینگ 747 حین پرواز دچار نقص فنی شده و متلاشی شد و در تنگه تایوان سقوط کرد.

در این حادثه235 نفر کشته شدند.

مرگبارترین سوانح هوایی جهان

به گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس، هفدهمین سانحه هوایی مربوط به اول ژوئن سال2009 میلادی است که طی آن هواپیمای ایرباس 330 خطوط هوایی فرانسه پس از گرفتار شدن در گردباد و رعد و برق به داخل اقیانوس اطلس سقوط کرد و طی این حادثه 228 سرنشین آن جان باختند.

هواپیمای مذکور از فرودگاه «ریودوژانیرو» در برزیل به سمت فرودگاه پاریس در فرانسه در حرکت بود.

29روز بعد از این حادثه، در 30 ژوئن هواپیمای ایرباس 310 خطوط هوایی یمن حین پرواز به سمت جزایر «قمر» به داخل اقیانوس هند سقوط کرد و 153 سرنشین آن کشته شدند.

در گزارش سازمان بین‌المللی هوانوردی آمده است که در 15 آوریل سال جاری میلادی هم در پی سقوط هواپیمای خطوط هوایی لهستان خارج از محدوده فرودگاه «اسمولنسک» در غرب روسیه 96سرنشین این هواپیما از جمله رییس جمهور لهستان و هیات همراه وی جان خود را از دست دادند.

آخرین سانحه هوایی صنعت هوانوردی جهان مربوط به سقوط هواپیمای خطوط هوایی آفریقا در لیبی بود.

طی این حادثه هواپیمای مذکور حین پرواز از «ژوهانسبورگ» ـ پایتخت آفریقای جنوبی ـ به سمت «طرابلس» ـ پایتخت لیبی ـ در منطقه‌ای بیابانی در نزدیکی فرودگاه مقصد سقوط کرد و 103 کشته بر جای گذاشت.

به گزارش ایسنا، 20حادثه مذکور که براساس اعلام کارشناسان سازمان بین‌المللی هوانوردی ناشی از دید کم، پرواز در هوای نامساعد و مه آلود، بی‌دقتی خلبان و یا کمک خلبان و یا بروز نقص فنی به وقوع پیوسته است، جزو مرگبارترین و فاجعه‌آمیزترین سوانح هوایی طی سه دهه گذشته در جهان محسوب می‌شود،‌ به طوری که در این حوادث علاوه بر این که پنج هزار و 604 انسان جان خود را از دست دادند، خسارات مالی و صدمات روحی جبران‌ناپذیری بر پیکره و روح جوامع و خویشاوندان قربانیان بر جای مانده است.

 

تنظیم برای تبیان: محسن مرادیزمین ، تولّدت مبارک !

 

نوع مطلب :مذهبی ،دانستنی ها ،قرانی ،

نوشته شده توسط:حسین شورگشتی

زمین ، تولّدت مبارک ! 

دحو الارض

دحوالارض در کلام خدا

به گفته مفسّرین ، آیه شریفه « وَالْاَرْضَ بَعْدَ ذلِکَ دَحیها ؛ و زمین را بعد از آن با غلتانیدن گسترش داد » 1 اشاره به دحوالارض دارد و منظور از آن نیز این است که در آغاز، تمام سطح زمین را آب‌های حاصل از باران‌های سیلابی نخستین فراگرفته بود . این آب‌ها به تدریج در گودال‌های زمین جای گرفتند و خشکی‌ها از زیر آب سر برآوردند و روز به روز گسترده‌تر شدند تا به وضع فعلی درآمدند ، و نخستین برآمدگی که آشکار شد ، کعبه بوده است .

در این‌باره در آیه دیگری به بیانی دیگر می‌خوانیم : « وَ هُوَ الَّذی مَدَّ الْاَرْضَ ؛ و اوست کسی که زمین را گسترش داد .»2

در تفسیر این آیه نیز آمده است :

خداوند زمین را به‌ گونه‌ای گسترد که برای زندگی انسان و پرورش گیاهان و جانداران آماده باشد ؛ گودال‌ها و سراشیبی‌های تند و خطرناک را به وسیله فرسایش کوه‌ها و تبدیل سنگ‌ها به خاک پر کرد و آنها را مسطح و قابل زندگی ساخت ؛ درحالی‌که چین‌خوردگی‌های نخستین آن ، به‌گونه‌ای بودند که اجازه زندگی به انسان را نمی‌دادند .»3

از حضرت علی (ع) روایت است که فرمود : « نخستین رحمتی که از آسمان به زمین نازل شد ، در روز بیست و پنجم ماه ذی‌القعده ، روز دحوالارض بوده است . و هرکس این روز را روزه بدارد و شب آن را به عبادت بپردازد ، به پاداش عبادت صد‌ ساله رسیده است ؛ عبادت صد ساله‌ای که روز‌های آن را به روزه و شب‌های آن را به عبادت گذرانیده است . و هر جماعتی که در این روز گِرد هم آیند و به ذکر پروردگار بپردازند ، پراکنده نخواهند شد مگر آنکه خواسته‌های آنان برآورده خواهد شد و در این روز هزاران رحمت از سوی پروردگار نازل می‌شود که نودونه درصد آن از آنِ کسانی است که روزش را به روزه و ذکر مشغول باشند و شبش را به احیا و عبادت بپردازند .»4

 

چراغ راه

سخنی از آیت‌الله ملکی تبریزی در پاسداشت روز دحوالارض

خداوند بزرگ در چنین روزی زمین را برای سکنای فرزندان آدم و زندگی بر روی آن آماده فرمود ، و روزی‌های ما و نعمت‌های پروردگار در چنین روزی گسترش یافته است ؛ روزی‌ها و نعمت‌هایی که از شماره بیرون است و کسی را یارای شکر آن نیست . و اگر تو در بزرگی شأن دحوالارض اندیشه نمایی حیرت‌زده خواهی شد . و از این‌جاست که انسان عارف و مراقب روز دحوالارض ، در برابر همه این نعمت‌های گوناگون ، شکری بر خویشتن واجب می‌بیند ، و چون به قلب خویش مراجعه می‌کند، می‌بیند که حتی بر ادای حق ناچیزی از آن همه نعمت‌ها توانا نیست

و چون بنده‌ای نسبت به آن همه نعمت‌ها شناخت حاصل کند ، به عجز و کوتاهی خویش در ادای حق آن نعمت‌های انبوه اقرار خواهد کرد و تلاش خود را در انجام شکر آنها ناچیز خواهد شمرد و همواره خود را در برابر آفریننده آن همه نعمت‌ها سرافکنده خواهد دید .5

پس از آنکه تمام سطح کره زمین به مدت طولانی در زیر آب فرو رفته و خداوند خواست تا آن را از زیر آب بیرون آورد که صحنه زندگی موجودات مهیا گردد ، اولین نقطه ای که از زیر آب سر بیرون آورد همان مکان مقدس کعبه و بیت الحرام بود . این واقعه نشان دهنده اهمیت این نقطه و مرکزیت آن برای همه عالمیان است .

در واقع دحوالارض روز شروع حیات بخشی خداوند به جهان خاکی است كه توجه به آن در روایات و تعیین اعمال خاص همچون روزه ، عبادت ، دعا و غسل واهتمام به آن از سوی معصومین (ع) نشانگر عنایت حضرت حق به این روز با برکت است .

روایت است که « امام رضا » علیه السلام فرموده اند: درشب بیست و پنجم ماه ذى القعده حضرت ابراهیم (ع) و حضرت عیسى (ع)متولد شده اند. و نیز در این روز رسول خدا (ص) ، به قصد حجة الوداع از مدینه به همراه یكصد و چهار هزار یا یكصد و بیست و چهار هزار نفر از راه شجره به مکه عزیمت نمودند که حضرت فاطمه (ع ) و تمامى زوجات آن حضرت نیز، ایشان را همراهی می کردند .

از حضرت علی (ع) روایت است که فرمود : « نخستین رحمتی که از آسمان به زمین نازل شد ، در روز بیست و پنجم ماه ذی‌القعده ، روز دحوالارض بوده است . و هرکس این روز را روزه بدارد و شب آن را به عبادت بپردازد ، به پاداش عبادت صد‌ ساله رسیده است ؛ عبادت صد ساله‌ای که روز‌های آن را به روزه و شب‌های آن را به عبادت گذرانیده است . و هر جماعتی که در این روز گِرد هم آیند و به ذکر پروردگار بپردازند ، پراکنده نخواهند شد مگر آنکه خواسته‌های آنان برآورده خواهد شد و در این روز هزاران رحمت از سوی پروردگار نازل می‌شود که نودونه درصد آن از آنِ کسانی است که روزش را به روزه و ذکر مشغول باشند و شبش را به احیا و عبادت بپردازند»

آداب و اعمال روز دحوالارض

برخی از اعمال و آداب روز بیست و پنجم ذی‌القعده عبارتند از:

1- روزه گرفتن

روز دحو الارض

2- ذکر فراوان خدا

3- خواندن دو رکعت نماز، نزدیک ظهر به این کیفیت :

در هر رکعت بعد از حمد پنج مرتبه سوره الشّمس بخواند و آنگاه بعد از سلام نماز بگوید :

" لا حَوْلَ و لا قوَّهَ اِلّا بِالله العلی العظیم " و سپس این دعا را بخواند :

« یا مُقیلَ الْعَثَراتِ اَقِلْنی عَثْرَتی یا مُجیبَ الدَّعَواتِ اَجِبْ دَعْوَتی یا سامِعَ الْاَصْواتِ اِسْمَعْ صَوْتی وَ ارْحَمْنی و تَجاوَزْ عَنْ سَیئاتی وَ ما عِنْدی یا ذَالْجَلالِ وَ الْاِکْرام 6

ای درگذرنده لغزش‌ها ، از لغزشم درگذر! ای اجابت‌کننده دعاها ، دعایم را مستجاب کن ! ای شنوای آوازها ، صدایم را بشنو و به من رحم کن و از بدی‌هایم و آنچه نزد من است درگذر! ای صاحب جلالت و بزرگواری . »

4- خواندن دعایی که با این عبارت شروع می‌شود:" اللّهمّ یا داحِی الْکعبهَ وَ فالِقَ الْحَبَّه 7

5- میرداماد ( ره ) در رساله ی اربعه ایام خود افضل اعمال مستحب را در این روز زیارت حضرت رضا (ع) بیان می دارد .

فرصت‌های معنوی زندگی ، نسیم‌هایی الهی هستند که دل و جانهایی  که خود را در معرض آن قرار داده اند را می‌نوازد و به آنها شادمانی و آرامشی ژرف می‌بخشد . « دحوالارض » نیز از آن‌ دسته از نسیم هایی است که سالی تنها یک‌ بار می‌وزد. تکرار دوباره این نسیم روح‌بخش برای آنان‌که جان خویش را از عطر آن آکنده نسازند ، نامعلوم است . پس این فرصت طلایی را دریابیم ؛ که رسول خدا (ص) فرمود :

" اِنَّ لِرَبِّکُمْ فی ایامِ دَهْرِکُمْ نََفَحاتٌ فَتَعَرَّضُوا لَها لَعَلَّهُ اَن یصیبَکُمْ نَفْحَةٌ مِنْها فَلا تَشْقَوْنَ بَعْدَها اَبداً ؛ همانا در طول زندگی شما نسیم‌هایی از سوی پروردگارتان می‌وزد. خود را در معرض آنها قرار دهید ، باشد که چنین نسیمی سبب شود که برای همیشه بدبختی از شما دور ماند ."8

مولوی نیز با اشاره به این حدیث شریف چنین سروده است :

 

گفت پیغمبر کـه نَفْحتــهای حق

 

انــــدر ایــــن ایــــــام مـــــی‌آرد سَــبــــق

 

گوش و هُش دارید این اوقات را

 

در ربـــاییـــد ایــــن‌چنیـــــن نـــفــحـــات را

 

نفحه آمد مر شما را دید و رفت

 

هر که را می‌خواست ، جان بخشید و رفت

 

نفحــه دیگــر رسیـد آگـاه باش

 

تــا از ایـــن هــم وا نمـــانی خواجــه باش

 

سلام بر دحوالارض ، روزی که آسمان و زمین ، برای آدمی آغوش می‌گشایند و نعمت‌هایشان را سوی او روانه می‌کنند .

سلام بر دحوالارض ، روزی که برای نخستین بار، خدا نعمت‌هایش را نازل کرد تا آدمی به مهرش پی ببرند .

سلام بر دحوالارض ، روزی که عشق پیدا شد و آتش به همه عالم زد تا ما گم گشتگان کوی دوست ، عشق را بجوییم و ببوییم ، بلکه در سرای فانی آرام گیریم و آرامش دیگران را بر هم نزنیم ، و آرام‌گاه خلایق باشیم .

آیا تا به حال اندیشیده ایم که ما با این نعمت بزرگ خداوند چه کرده ایم ؟!

آیا تا به حال فکر کرده ایم که در روز محشر در برابرسؤالات و افشاگری های این نعمت وسیع از اعمال و کردار ما دربرابر عدل الهی ، چه پاسخی داریم ؟!

 

 

زهرا اجلال – گروه دین و اندیشه تبیان


1- نازعات / 30

2- رعد / 3

3- تفسیر نمونه / ج 26 / ص 100 – 101

4- مراقبات / ص 186 - 187

5- همان / ص 193 – 194

6- شیخ عباس قمی / مفاتیح الجنان / ص 451

7- مفاتیح الجنان / ص 451 بخش اعمال مربوط به دحوالارض

8- سیوطی / جامع الصغیر / ج 1 / ص 95خلقت اولیه جهان چگونه بوده است؟ (اول ما خلق الله)

 

نوع مطلب :دانستنی ها ،

نوشته شده توسط:حسین شورگشتی

خلقت اولیه جهان چگونه بوده است؟ (اول ما خلق الله)

پرسش:
طبق اعتقاد شیعه، جهان از نور پیامبر(ص) خلق شده است. اما برخی دیگر از شیعیان به این اعتقاد ندارند، چگونه می توان این نکته را برای آنها آشکار کرد؟ آیا شما می توانید این نکته را برای من با توجه به احادیث، آیات قرآن و ادله، توضیح دهید ؟

پاسخ:

در مورد  خلقت اولیه جهان از نور پیامبر(ص) روایات  زیادی  داریم:

استاد علامه طباطبائی در المیزان حدیثی را از بحار الانوار مرحوم مجلسی به این صورت نقل می کند: جابر بن عبدالله گفته است:  بر رسول خدا (ص) عرضه داشتم اولین چیزیکه خدا خلق کرد چه بود؟ فرمود: ای جابر نور پیغمبرت بود که خدا اول آنرا آفرید و سپس از او هر چیز دیگری را خلق کرد.

حدیث طولانی است و می توانید برای اطلاع بیشتر به آدرس فوق مراجعه کنید.

آنگاه علامه در توضیح آن می گوید: اخبار در این معانی بسیار زیاد است و مبادا گمان کنی این احادیث که از معادن علم و منابع حکمت بما رسیده از جعلیات صوفیه و اوهام خرافه پرستان است، برای اینکه برای علم خلقت؛ اسراری است، و لذا دانشمندان در رشته های مختلف علوم تمام تلاش خود را جهت کشف اسرار طبیعت مبذول می دارند و به هر چه علم پیدا می کنند دوباره مجهولات زیادی برایشان نمایان می شود، و حال آنکه، همه اینها مربوط به عالم طبیعت است که کوچکترین و پایین ترین عوالم است تا چه رسد به عوالم ماوراء طبیعت که عوالم وسیع و نورانی است[i].

اما از نظر عقلی باید گفت که: در عرفان اسلامی تبیین خوبی از این مسئله ارائه شده است.

 عرفا در بحث معرفی انسان کامل و موحد حقیقی از او به (کون جامع) تعبیر می آورند.

یعنی موجودی که بتواند تجلی و مظهر همه کمالات حضرت حق بوده باشد و آینه تمام نمای اسماء و صفات الهی باشد. این چنین موجودی چون جنبه ملکوتی او در حد کمال است، می تواند بلاواسطه از حضرت حق کسب فیض کند و صادر نخستین و اول ما خلق الله باشد و از طرفی چون دارای جنبه ملکی و طبیعی است ، می تواند واسطه فیض به تمام موجودات امکانی باشد.

برای اطلاع بیشتر به کتابهای ذیل مراجعه کنید:

1- تحریر التمهید رساله جوادی آملی از صفحه 543 تا 568

2-  یازده رساله فارسی علامه حسن زاده آملی رساله نهج الولایه ص 164 تا ص 171 و نیز رساله وحدت از دیدگاه عارف و حکیم.


[i]تفسیر المیزان، جلد 1، ص 185فارسی و ص 121عربی، ‏


منبع: پایگاه حوزه22842284


(امام زمان) در حدیث پیامبر(ص)

 

نوع مطلب :مذهبی ،اهل بیت ،

نوشته شده توسط:حسین شورگشتی

(امام زمان) در حدیث پیامبر(ص)

پرسش:
منظور از (امام زمانه) در حدیث«من مات و لم یعرف امام زمانه مات میتة الجاهلیة» کیست ؟ منبع این حدیث چه کتابی است؟.

پاسخ:

ما شیعیان معتقد هستیم که مراد پیامبر از«امام زمانه» در این حدیث، امام معصوم(ع) است که متصدی منصب امامت در عصر خود می باشد و از امام علی(ع) شروع و به حجة بن الحسن العسکری علیهم السلام ختم می شود.

علامه حلی در کتاب النافع یوم الحشر صفحه 117 می فرماید: که بین شیعه و سنی مشهور و متفق علیه است که پیامبر اکرم(ص) فرمود:«من مات و لم یعرف امام زمانه مات میتة الجاهلیة» مراد امام زمان و قائم منتظر(عج) است.

 اما بعضی از برادران اهل سنت آن را به معانی دیگری تفسیر کرده اند از جمله:

الف:گفته اند مراد از« امام زمانه» در حدیث پیامبر قرآن کریم است.

 ولی چنین معنایی درست نیست زیرا اگر مراد از قرآن تنها وجود آن است شکی نیست که به این مقدار هیچ مسلمانی نسبت به آن جاهل نخواهد بود و اگر مراد، معرفت محتوای قرآن به نحو کامل و اطلاع بر آن باشد، این معرفت از قدرت بسیاری از مردم خارج است. ما چطور می توانیم از یک کارگر و کشاورز بخواهیم که با محتوای قرآن کاملا آشنا شوند و مفاهیم عمیق قرآن را دریافت کنند همان مفاهیمی که فهم آن بسیار دقیق و محتاج به مقدمات فراوانی می باشد. و اگر نتوانست به عمق مفاهیم قرآن برسد در هنگام مرگ به مرگ زمان جاهلیت از دنیا رفته باشد؟ پس چنین معنایی قطعا مراد نیست.

ب: گفته اند مراد از «امام زمانه» حاکمان می باشند.

ولی چنین معنایی هم درست نیست و جواب این نظریه هم این است که حاکمان فراوان و مختلف هستند و اختلافات اساسی دارند چگونه متوجه شویم که کدام یک مراد خداوند متعال هستند؟ و چطور ممکن است خداوند چنین تکلیفی از انسان بخواهد ؟ پس این معنی هم درست نیست.

 

و اما سؤال دوم باید گفت این حدیث در مهم ترین مصادر روایی شیعه و سنی وارد شده است البته این روایت در این مصادر با اندکی تغییر در الفاظ وارد شده است.

اما منابع اهل سنت:

1. مسند احمد ج 4 صفحه 96

2. ابن ابی الحدید فی شرح نهج البلاغه ج 9 ص147

3. طبقات ابن سعد ج 5 ص 144

4. معجم الاوسط طبرانی ج 1 ص 175 و 227.

5. کنز العمال متقی هندی ج 1 حدیث 464

6. مصنف ابی شیبه جلد 15 ص 38.

7. تاریخ کبیر بخاری ج 6 ص 445/ 2943.

8. مسند احمد ج 3/446.

9. کشف الاسرار ج 2 ص 252/1636.

10. مسند ابی داوود ص 259.

11. تفسیر ابن کثیر ج 1 ص 517.

12. شرح المقاصد تفتازانی ج 2 ص 275.

اما مصادر اهل شیعه: که بسیار فراوان است از جمله:

1- الایضاح ص 75.

2- اعلام الوری ج 2 ص 253.

3- الثاقب فی المناقب 495.

4- البحار ج 23 ص 76.

و مرحوم علامه امینی در الغدیر ج 10 ص 358 تا 360 این مصادر را جمع آوری کرده است
منبع: پایگاه حوزه57825782


ده دلیل اصلی سکته

 

نوع مطلب :پزشکی ،دانستنی ها ،

نوشته شده توسط:حسین شورگشتی

دانشمندان ده مشکل سلامت کلیدی را کشف کردند که تقریبا عامل اصلی همه سکته.ها را تشکیل می.دهند.
فشار خون بالا، سیگار کشیدن، چاقی شکمی، رژیم غذایی ناسالم،....
کمبود تحرک بدنی، مقادیر بالای کلسترول.های بد، دیابت، نوشیدن مشروبات الکلی، استرس، افسردگی و ناهنجاری.های قلبی عامل 90 درصد تمام سکته.ها هستند.
این تحقیقات که توسط تیمی در دانشگاه اونتاریو در کانادا انجام شده است سعی کرده است که کامل.ترین بررسی را در مورد عوامل بروز سکته داشته باشد.
کلیدی.ترین عامل در این میان فشار خون بالا بود که تقریبا خطر سکته را دو برابر می.کرد.
هر سال نزدیک به 150 هزار نفر در بریتانیا سکته می.کنند و 67 هزار نفر دیگر نیز به همین دلیل فوت می.کنند. سکته مهم.ترین عامل فلج شدن نیز به حساب می.آید.
این تحقیقات که در لانست منتشر شده است بر روی 3 هزار نفر که دچار سکته شده بودند و 3 هزار نفر دیگر انجام شد که تا کنون سکته نکرده بودند.
در این تحقیقات از این افراد پرسیده شد که آیا مشروبات الکلی مصرف می.کنند، چه میزان ورزش می.کنند و رژیم غذایی آن.ها چگونه است.
در این تحقیقات افرادی که قدم می.زدند، دوچرخه سواری می.کنند، باغداری می.کنند یا فوتبال یا شنا کردن را در زندگی خود گنجانده اند و به طور کلی 4 ساعت در هفته فعالیت بدنی دارند جزء گروه.های فعال از لحاظ بدنی قرار می.گرفتند.
این یافته.ها نشان داد سیگار کشیدن تا دو برابر، رژیم غذایی ناسالم 35 درصد، مشروبات الکلی 50 درصد، استرس 30 درصد و افسردگی تا 35 درصد خطر سکته را افزایش می.دهد.
مارتین او دونل محقق ارشد در این باره گفت: تحقیقات ما نشان می.دهد 10 فاکتور خطر عامل 90 درصد از سکته.ها هستند.
بنابراین کاهش فشار خون بالا، ترک سیگار کشیدن، افزایش فعالیت بدنی و داشتن رژیم غذایی مناسب می.توانند کمک بسیار موثری به کاهش خطر سکته کنند.
__________________
پاتوق سرگرمی ایرانیان


روشی جدید برای پیشگیری از بارداری!

 

نوع مطلب :عاشقانه ها ،پزشکی ،اخبار جدید ،

نوشته شده توسط:حسین شورگشتی

قرص‌های پیشگیری از بارداری،‌ عوارض جانبی مانند ضعف، اضافه وزن یا کاهش میل جنسی را به دنبال دارند و برای استفاده در دوران شیردهی مناسب نیستند. اما ژل موضعی جدید همه این مشکلات را حل می‌کند.
استفاده از قرص‌های پیشگیری از بارداری، یکی از متداول‌ترین راه‌های کنترل بارداری است که توسط خانم‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. اما شاید در آینده‌ای نزدیک،‌ این قرص‌ها با ژل مخصوصی که از طریق پوست جذب می‌شود، جایگزین شوند.
ژل موضعی جدید، درست مانند برچسب‌های دارویی عمل می‌کند. با این تفاوت که برچسب  دارویی دیده می‌شود و به علاوه، ‌ممکن است قبل از جذب کامل دارو یا ماده مورد نظر، از پوست جدا شود. بر اساس این گزارش،‌ این ژل موضعی اگر روی شانه‌ها، بازوها و یا پاها مالیده شود، درست به اندازه قرص‌های معمول پیشگیری موثر خواهد بود. به علاوه عوارض جانبی معمول این قرص‌ها مانند ضعف، اضافه وزن یا کاهش میل جنسی را به دنبال نخواهد داشت.

این لوسیون موضعی، درست مانند قرص‌ها، هورمون‌های پروژسترون و استروژن را وارد بدن می‌کند و از این طریق، مانع آزاد شدن تخمک توسط تخمدان در هر ماه می‌شود. در تست اولیه این ژل، 18 زن به مدت 7 ماه از آن استفاده کردند و هیچ‌کدام باردار نشدند. همچنین گزارش‌های علمی‌این مطالعه نشان می‌دهد که گرایش یا فعالیت جنسی این زنان کاهش نداشته و هیچ عارضه جانبی خاصی را هم گزارش نکرده‌اند.
به علاوه، بر خلاف قرص‌های متداول پیشگیری از بارداری فعلی، ژل موضعی جدید هیچ مشکلی را برای زنانی که شیردهی دارند ایجاد نمی‌کند. این در حالی است که قر‌صهای معمول، اغلب روی میزان شیر و توان شیردهی مادر تاثیر منفی دارند. این خبر بسیار خوبی برای تازه مادرانی است که آمادگی فرزند دوم را ندارند!

فان پاتوق  • تعداد کل صفحات:2 
  • 1  
  • 2  


 
ساخت وبلاگ در میهن بلاگ

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | اخبار کامپیوتر، فناوری اطلاعات و سلامتی مجله علم و فن | ساخت وبلاگ صوتی صدالاگ | سوال و جواب و پاسخ | رسانه فروردین، تبلیغات اینترنتی، رپرتاژ، بنر، سئو