تبلیغات
بهترین وب عکسها و مطالب جالب - خلقت اولیه جهان چگونه بوده است؟ (اول ما خلق الله)

مترجم سایت

خلقت اولیه جهان چگونه بوده است؟ (اول ما خلق الله)

 

نوع مطلب :دانستنی ها ،

نوشته شده توسط:حسین شورگشتی

خلقت اولیه جهان چگونه بوده است؟ (اول ما خلق الله)

پرسش:
طبق اعتقاد شیعه، جهان از نور پیامبر(ص) خلق شده است. اما برخی دیگر از شیعیان به این اعتقاد ندارند، چگونه می توان این نکته را برای آنها آشکار کرد؟ آیا شما می توانید این نکته را برای من با توجه به احادیث، آیات قرآن و ادله، توضیح دهید ؟

پاسخ:

در مورد  خلقت اولیه جهان از نور پیامبر(ص) روایات  زیادی  داریم:

استاد علامه طباطبائی در المیزان حدیثی را از بحار الانوار مرحوم مجلسی به این صورت نقل می کند: جابر بن عبدالله گفته است:  بر رسول خدا (ص) عرضه داشتم اولین چیزیکه خدا خلق کرد چه بود؟ فرمود: ای جابر نور پیغمبرت بود که خدا اول آنرا آفرید و سپس از او هر چیز دیگری را خلق کرد.

حدیث طولانی است و می توانید برای اطلاع بیشتر به آدرس فوق مراجعه کنید.

آنگاه علامه در توضیح آن می گوید: اخبار در این معانی بسیار زیاد است و مبادا گمان کنی این احادیث که از معادن علم و منابع حکمت بما رسیده از جعلیات صوفیه و اوهام خرافه پرستان است، برای اینکه برای علم خلقت؛ اسراری است، و لذا دانشمندان در رشته های مختلف علوم تمام تلاش خود را جهت کشف اسرار طبیعت مبذول می دارند و به هر چه علم پیدا می کنند دوباره مجهولات زیادی برایشان نمایان می شود، و حال آنکه، همه اینها مربوط به عالم طبیعت است که کوچکترین و پایین ترین عوالم است تا چه رسد به عوالم ماوراء طبیعت که عوالم وسیع و نورانی است[i].

اما از نظر عقلی باید گفت که: در عرفان اسلامی تبیین خوبی از این مسئله ارائه شده است.

 عرفا در بحث معرفی انسان کامل و موحد حقیقی از او به (کون جامع) تعبیر می آورند.

یعنی موجودی که بتواند تجلی و مظهر همه کمالات حضرت حق بوده باشد و آینه تمام نمای اسماء و صفات الهی باشد. این چنین موجودی چون جنبه ملکوتی او در حد کمال است، می تواند بلاواسطه از حضرت حق کسب فیض کند و صادر نخستین و اول ما خلق الله باشد و از طرفی چون دارای جنبه ملکی و طبیعی است ، می تواند واسطه فیض به تمام موجودات امکانی باشد.

برای اطلاع بیشتر به کتابهای ذیل مراجعه کنید:

1- تحریر التمهید رساله جوادی آملی از صفحه 543 تا 568

2-  یازده رساله فارسی علامه حسن زاده آملی رساله نهج الولایه ص 164 تا ص 171 و نیز رساله وحدت از دیدگاه عارف و حکیم.


[i]تفسیر المیزان، جلد 1، ص 185فارسی و ص 121عربی، ‏


منبع: پایگاه حوزه22842284